Káva alebo čaj? | Fit a životný štýl - FITKO.sk

Káva zabijak či pochúťka?

Vychutnávam si svoju šialku kávičky 2× denne a či je to zlozvyk, alebo nie, jednoducho kávy sa zbaviť nechcem. Moju obľúbenú kávu si pripravujem jednoducho – rozpustnú lyžičku kávy zaliať do 2/3 vodou a doliať mliekom. Skvelé! Prečo káva zachvátila toľko ľudí a čo je na nej tak magické, že ju ľudia pijú na celom svete aj napriek varovaniam o škodlivosti, o zdravom životnom štýle a podobne? Žeby tajomstvo kávy bolo ukryté v kofeíne a v jeho povzbudzujúcich účinkoch? Na každého človeka působí kofeín inak. Niekoho povzbudí k vyšším výkonom, iného zase ukľudní a zrelaxuje, alebo len zdvichne náladu.

Káva sa stala súčasťou istého životného štýlu – mnoho z Vás chodí do kaviarni, pozýva susedky na „kávičku“ alebo pri pracovných dní s kolegyňami diskutuje so šálkom v ruke. Byť kávičkar je IN. Dá sa lahodný horký nápoj vymeniť za čaj? Mám zelený i bylinkový čaj rovnako rada ako kávu, viem že je zdravší ale šálek kávy nenahradí. Čaje omajú menšiu dávku kofeínu a navyšeobsahujú i povzbudivú látku teín – ktorú podporuje organizmus pomalšie a dlhodobejšie než kofeín.

Určite káva nie je vhodná pre ľudí s problémami s krvným tlakom. Týto by mali zvoliť náhradu kávy v podobe melty, alebo bezkofeínovej kávy. Najhoršou variantou akú si človek kávičkar může vybrať je „klasický turek“.

Myslím, že po náročnom pracovnom dni, či po hodinke spotenia sa vo fitku si každý svoju šialku zaslúži! Žijme zdravo, hýbme sa a dobrajme si dobrú kávu :-)

Reagujte