Mäta prieporná - čaj s limetkou alebo mojito | Fit a životný štýl - FITKO.sk

Mätový čaj s limetkou alebo mojito

Objavila som zázrak menom mäta prieporná v podobe chutného čaja z čerstvých lístkov s limetkou. Náhodou mi v Egypte dali ochutnať čierny čaj s čerstvými lístkami mäty a hneď som si ho zamilovala. Doma som kúpila a zasadila mätu a medovku a takmer každý deň si doprajem neuveriteľne osviežujúci a zdravý čaj. Čaj zo sušenej mäty poprípade klasický mätový čaj vo vrecúškach mi nikdy moc nechutil, ale čaj z čerstvej mäty je neporovnateľný. Pripravujem ho do pol litrového pohára, trošku lístkov mäty, trošku lístkov medovky a jedno koliečko limetky. Zvyčajne pridám aj vrecúško obyčajného čierneho alebo zeleného čaja. Zalejem vriacou vodou, počkám cca 15minút a možem ho piť. Je chutný a osviežujúci aj studený.

Mäta a zdravie

Mäta prieporná obsahuje veľa účinných látok ktoré sú vyborné najmä pri podpore trávenia, nechutenstve alebo pri žlčníkových ťažkostiach.  Ak trpíte meteorizmom, nadúvaním alebo kŕčmi v bruchu tak skúste mätu.  Okrem priaznivých čajových účinkov má význam aj pri inhalovaní – pri zápalových ochoreniach horných dýchacích ciest.

Mojito – alkohol, mäta a limetka

Najobľúbernejší z miešaných alkoholických nápojov využíva tiež mentolovú príchuť mäty. Rada si ho doprajem v baroch a reštauráciach, ale ak máte doma čerstvú mätu môžete si ho pripraviť aj doma. Potrebujete:

- mäta

- limetka

- trstinový cukor

- biely Rum 4cl

- ľad

- sóda (minerálka)

Je to tak jednoduché – rozdrtíme trstinový cukor, dáme ho spolu s limetkou a lístkami natrhanej mäty do pohára, zalejeme bielym rumom a sódou alebo minerálkou. Pridáme ľad a skvelý party drink máme hotový. Do horúcych letných dní ako stvorený.

Reagujte