- Predsavzatia. Každý z nás si ich dáva, no málokto uspeje. Čo je to, čo nás rozdeľuje na dva tábory? Prečo väčšina stále ostane v tom horšom ? Týmto sa zaoberalo veľa psychologických výskumov a kníh ako: Nastavenie mysle, 59 sekúnd, Switch (Premena), Sila zvyku, Jediná vec, Menej je viac, Tools of titans, 4 Hodinový pracovný týždeň, 80/20 Princíp a určite mnoho ďalších, ktoré sa vo väčšine vecí zhodli. Tieto veci majú spoločné to, že skutočne funguje. Prečítal som každú z nich a rozhodol som sa dať to najpraktickejšie dokopy. Pomaly a pozorne čítajte, kľudne aj niekoľkokrát. Každý jeden krok je rovnako dôležitý a podstatný a nedá sa preskočiť. Niekedy skratky neexistujú, ale na prvý pohľad dlhá cesta je v skutočnosti kratšia.
Teraz vás prevediem procesom ako to dosiahnuť:
1. Vyber si presný cieľ
- Vyber si predsavzatie, ktoré chceš dodržať. Ak sa nevieš rozhodnúť, dám ti pár otázok, ktoré ti pomôžu.
Čo skutočne milujem?
Čo má pre mňa najvyššiu hodnotu?
Čo skutočne potrebujem?
- Skutočne choď do hĺbky.
Príklad :
Milujem svoju ženu a deti, tým pádom zdravie má pre mňa najvyššiu hodnotu. Peňazí mám dosť na to, aby som žil, ale zdravie nie je na tom až tak dobre. Tiež potrebujem zdravie. Ak chcem robiť svoju prácu, ktorú mám celkom rád a byť s najbližšími, mať rovnakú kvalitu života, potrebujem sa o seba starať. Potrebujem schudnúť 15kg.
Je potrebné nájsť svoje: “Prečo”, niečo hlbšie a dôležitejšie, ako naše dočasné túžby a závislosti, niečo, čo milujeme viac ako čipsy alebo facebook. Ak preto nie si 100% rozhodnutý, nerob to. Ak to skúsiš, skús to naplno a cez všetko ostatné! Urob to skutočnou prioritou vo svojom živote a nemeň to každý týždeň!
2. Vyber si jeden návyk, ktorý všetko zmení
„Nestačí len pracovať. To robia aj mravce. Otázka znie: Na čom pracuješ?” – Thoreau
“Keby som mal 6 hodín na výrub stromu, 4 by som strávil brúsením sekery.“ – Abraham Lincoln
Byť zaneprázdnený neznamená nič. Skôr, ako úspech, to znamená stratu kontroly nad vlastným životom. Byť zaneprázdnený veľakrát znamená vyhýbať sa veciam, ktoré nie sú súrne a zároveň sú nepohodlné, ale sú skutočne dôležité.
Je potrebné stráviť čas nad otázkou: “Aký zvyk podporí môj cieľ?”
Množstvo ľudí robí niečo, o čom si myslí, že to má dopad na ich cieľ, no zároveň vôbec nemá. “Nerúb tupou sekerou”, buď stále sebareflektívny a uvedom si, či to, čo robíš má silný a skutočný dopad na to, čo chceš. Dôležitá práca s veľkým dlhodobým dopadom je málokedy súrna a nikto nás do nej nebude tlačiť.
“Sme to, čo opakovane robíme. Dokonalosť teda nie je čin, ale zvyk.”- Aristoteles
Vyber si zvyk, ktorý chceš dosiahnuť, ktorý je nevyhnutný pre splnenie tvojho predsavzatia. Veľmi ti pomôže teoretická a skvelá otázka:
“Ak by som mohol pracovať len dve hodiny týždenne na svojom sne, čo by som robil?”
“Sú to tí, ktorí sa sústredia na jednu vec v danú chvíľu, ktorí robia pokrok v tomto svete.” – Og Mandino
- Všetky knihy sa jednoznačne zhodli na tomto: “Vyber si len jednu vec!” Ak na nej pracuješ, nepracuj na ničom inom. Až ju ovládneš (v priemere po dobu jedného mesiaca), tak choď ďalej. Niektoré sa zhodujú na 3 činnostiach za deň k svojmu cieľu. Aj napriek tomu je potrebné vybrať jednu, ktorá je najdôležitejšia a uľahčí splnenie tých ostatných.
Príklad:
Ak sa rozhodnem čítať knihy, tak sa izolujem na 2 hodiny a budem čítať knihu, žiadna televízia v pozadí, otvorený facebook, zapnutý messenger na mobile alebo chlebík v ruke. Len kniha a ja. Tomuto sa venujem každý voľný deň, pokiaľ sa z toho nestane zvyk.
“Sprav to tak ľahké, že sa nedá povedať nie.” —Leo Babauta
- Sprav každý návyk tak jednoduchý, aby si ho spravil aj v ten najhorší deň.
Ako to funguje: Chceš písať? Napíš len jednu stranu každý deň. Chceš cvičiť? Urob len jeden klik každý deň. Chceš čítať? Prečítaj jednu stranu každý deň.
Podstatná časť, ak máš chuť pokračovať a po prvej strane/kliku, tak pokračuj!
V najlepší deň napíšeš 10 strán, prečítaš 50 strán a urobíš 30 klikov. V najhorší len 1. Aj napriek tomu, budeš každý deň pracovať na svojom sne.
Všetci sa určite zhodneme na tom, že každý deň je možné sa zlepšiť o 1%, o rok budeš 3,5 násobne lepším, ako keď si začal. Zaujimavé je, že ak sa ti to podarí udržať 2 roky, budeš 1500 krát lepší, ako keď si začal!
3. Mýtus disciplíny alebo ako vytvoriť podmienky pre svoj návyk
- Ak tomuto hovoríš “áno”, čomu hovoríš “nie”? Extrémne dôležitý bod! Tvoj deň vždy mal a vždy bude mať 24 hodín. Ak chceš všetkých 24 hodín nechať tak, ako sú a pridať tam ďalšiu vec, tvoj zvyk nie je možné uplatniť. Za čo chceš tvoj zvyk vymeniť z toho čo si robil doteraz? Každý z nás mal čo robiť celý deň aj doteraz, takže keď tam chceme niečo pridať, musíme niečo vyradiť. Ak chcem večer čítať, nemôžem pozerať televíziu. Ak chcem ráno čítať, nemôžem spať do 9:30. Ak chcem cvičiť, nemôžem v tom istom čase byť vonku s kamarátmi, ako každý deň.
- Vytvor si podmienky, ktoré ti nedovolia zlyhať.Nie každý má disciplínu, ale každý si vytvára podmienky okolo seba. Tento bod je úzko spätý s predošlým, je o eliminácii toho, čo môže zabrániť nášmu novému návyku. Ak nechceš jesť sladkosť nedávaj ich okolo seba. Ak chceš cvičiť, kúp si permanentku a zaplať si osobného trénera. Ak chceš jesť zdravo, nemaj v kuchyni nič nezdravé. Ak chceš čítať knihu, zablokuj si mobil a vypni wifi každé ráno/večer, keď si doma a chceš pracovať na svojom sne. Zablokuj to, čo ti bráni v tom, čo skutočne chceš robiť. Ak sa podmienky nedajú zmeniť, prispôsob sa im.
- Obklop sa ľuďmi, ktorí ťa v tom podporia. Si priemer piatich ľudí, s ktorými tráviš najviac času. Ako povedal jeden z najúspešnejších ľudí na svete Arnold Schwarzenegger, “Nestal som sa, kým som, len kvôli sebe” (original “ I am not self-made man”). Nájdi skupinu ľudí, s ktorými sa môžeš podeliť a diskutovať o svojom cieli. Keď sú všetci tvoji kamaráti alkoholici, najskôr z teba nebude nič iné, pokiaľ budú jediní, s kým sa stretávaš.
- Nájdi najlepší čas pre seba: Hovorím o čase, kedy ťa nikto nevyrušuje, kedy sa môžeš sústrediť a izolovať len pre seba veľký časový (2+ viac hodín) úsek. Pre väčšinu ľudí je to buď neskoro v noci alebo skoro ráno – mne skôr vyhovuje ráno (5:00).
- Nastav si pripomienky pre svoj návyk: Stiahni si aplikáciu, ktorá ti bude pripomínať, čo chceš. Daj si poznámku do budíka, kúp si tabuľu a napíš to niekde na ňu, kde to uvidíš každý deň. Stav sa s kamarátom o 100 a viac €, či to dokážeš. Povedz to svojim rodičom, kamarátom, priateľke/ovi, nech ti to pripomínajú a pýtajú sa ťa na to. Napíš si plán a každé ráno a večer si ho prezri. Dopíš, zaškrtni, čo si spravil a pozeraj ako napreduješ.
- Odmeň sa pre splnenie a motivuj sa: Choď do kina, zober si voľno, zdriemni si, zaplať si zážitok, ktorý si stále chcel. Po tom, čo splníš svoj týždenný cieľ !
- Ak sa nad tým naozaj zamyslíme, neexistuje vec ako sebadisciplína. Existuje len láska. Láska k tomu, čo robím. Buď je väčšia láska k Facebooku alebo k domu, ktorý si jedného dňa chcem kúpiť. No nemôžem mať obe. Buď viac milujem svoju posteľ alebo svoj sen. Buď viac milujem svoju rodinu a zdravie alebo televíziu a pizzu. Buď viac miluješ seba alebo externé veci.
4. Ideálny pomer
“Kebyže vedomosti sú všetko, čo potrebujeme, všetci by boli miliardári s kockami na bruchu.” – Derek Silvers
„Motivácia sama o sebe nie je postačujúca . Ak máte idiota, a motivujete ho, máte namotivovaného idiota.“- Jim Rohn
- Všetko je to o ideálnom pomere medzi motiváciou, vedomosťou a dôležitou prácou. Ak to rozdelíš, skončíš zle, ako premotivovanec, ktorý nič nerobí alebo ako vševed, ktorý nič nerobí, či ako blbec, ktorý je nenamotivovaný a nič nerobí alebo asi najhoršie, ako blbec, ktorý je namotivovaný a všetko robí zle. Je to 10% motivácia, 50% vedomostí a rozmýšľanie a 40% robenia, čo je potrebné.
Potrebuješ viac vedomostí?
Jasne si uvedom, čo je tvoj odbor, v ktorom chceš vyniknúť. Chceš byť zdravší? Čítaj najlepšie knihy o výžive a cvičení. Chceš byť šťastnejší? Čítaj filozofiu a ezoteriku (Seneca, Marcus Aurelius, Eckhart Tolle, Ryan Holiday atď.) Chceš sa vedieť lepšie starať o svoje deti ? Čítaj o výchove detí, jednoducho sa uč a nikdy neprestaň. Nezabudni však, že je jedno, čo čítaš, keď to neaplikuješ alebo nespochybňuješ.
Potrebuješ viac motivácie?
Prečítaj jednu z kníh, ktoré som vyššie spomínal alebo Úspech si ty, Bohatý otec, Chudobný otec alebo biografiu jedného z tvojich vzorov.
Alebo motivačné videá (slovenské titulky)
Potrebuješ vykonať viac potrebnej práce?
Kúp si výbornú pomôcku, ktorá ti pomôže pozorovať, čo robíš. Vypni internet, postav sa a začni pracovať na čom máš a na čom potrebuješ.
5. Čo ak zlyhám alebo sa bojím zlyhania?
- S tým, že zlyháš, musíš počítať, nie sa toho báť. Nič sa nedá dosiahnuť bez zlyhania, žiaden risk = žiadna odmena. Je oslobodzujúce uvedomiť si, že zlyhám. Aplikujte na seba Murphov zákon: “Všetko, čo sa môže pokaziť sa pokazí.” Potom ťa nemôže nič prekvapiť.
- Zadefinuj svoj strach presne tak, ako to dokážeš. Čo najhoršie sa môže stať? Čoho sa skutočne bojím? Podrobne si to uvedom, akceptuj to. Čo je najhoršie, čo sa môže stať a aký najhorší dopad to môže mať o rok? Ako to bude vyzerať o rok, keď sa kvôli strachu o to ani nepokúsim?
- Ak ti niečo odviedlo pozornosť od toho, čo robíš, to nevadí, to sa stáva. Skús sa dostať naspäť, buď sebareflexívny a uvedom si, prečo si sa dostal preč od činnosti, ktorú si robil a skús to v budúcnosti eliminovať. Spomeň si na svoj skutočný cieľ a aký je pre teba dôležitý. Spomeň si na vyšší zámer. Napr.: Som obézny a chcem si dať koláčik. Spomeniem si na dedka, ktorý zomrel na cukrovku. Prepracovávam sa a neviem si oddýchnuť. Uvedom si, koľko ľudí sa kvôli workoholizmu zabilo. Som vonku s kamarátmi a idem sa zase opiť, spomeň si na bezdomovca alebo alkoholika, ktorého poznáš. Vráť sa k tomu, čo máš spraviť pre seba predtým, než sa vrátiš opäť k svojmu zlozvyku.
- Trénuj uvedomenie sa/meditáciu. Každý deň 20 minút môže zmeniť tvoj život. Skús sa 20 minút sústrediť len na jednu vec, napr. na dýchanie. Skús ovládať svoju myseľ a mať kontrolu nad svojimi myšlienkami.
Pár pomocných otázok :
Ak môžeš zlyhať v tom, čo nemáš rád, prečo už nezlyhať v tom, čo milujem?
Je to skutočne tak ťažké? Kopal by som radšej v bani? Ako by to vyzeralo, keby to bolo ľahké?
Aplikácie a iné nástroje, ktoré pomáhajú:
Už si videl/a jedálniček, ktorý ťa okrem motivácie naučí aj ako vytrvať dlhodobo? Toto je naša NOVINKA, ktorá ti zmení pohľad na návyky a zdravý životný štýl už navždy!
Kníhkupectvo Martinus -pre slovenskú a zahraničnú literatúru, sú tam všetky spomenuté knihy.
Motivačný diar – pre motiváciu, pravidelnosť a plánovanie.
Self manager – diár, ktorý ti pomôže s tvojím cieľom.
Calm / Headspace – aplikácie na meditáciu.
Habit Bull – aplikácia na sledovanie návyku.